fbpx

Život s divadelnými drobcami je tak nádherný, až to pôsobí nereálne. Asi je to paralelný Vesmír.

Autorkou článku Život s divadelnými drobcami je Barbora Mináriková, lektorka Detského divadla a hlavná lektorka na detských letných táboroch Bieleho divadla pre deti od 6 do 12 rokov.

Každý z nás z času na čas zažíva pocit. Tento deň je celý nanič!

Sme ľudia, ťažko sa vyhneme pocitom, ktoré sú takto bytostne vyhradené práve pre náš živočíšny druh.

Keď už si raz túto nepeknú hlášku pripustíme k srdcu, len ťažko meníme nevôľu osudu a svoj vlastný názor. Deň býva poväčšine nadobro pokazený a jediným riešením je počkať si na príchod zajtrajška.

Sama sa tejto ľudskej neresti ťažko vyhýbam. A presne si pamätám na tú októbrovú stredu, keď mi nevychádzali plány v súkromnom živote, v škole som zažívala umelecko-profesijnú krízu a MHD v Bratislave ma opäť raz nesklamala programom v podobe preplneného autobusu a postávaním v kolóne.

Všetkého som mala akurát po krk a najradšej by som sa zahrabala doma pod perinami. Poriadne namosúrená, s výrazom ako po extra kyslom citróne som sa vyštverala po slávnych 99 schodoch, ktoré predchádzajú vstupu do Bieleho divadla (ani po tých 5 rokoch praxe som sa stále neprestávala pri ich zdolávaní zadýchavať).

Deti a divadlo
Detský tábor

Čo všetko dokážu deti?

Dupkala som si po chodbe, mysliac na to, že tento deň by z biedy nevytrhla ani výhra v lotérii a… a vtedy som prišla na to, že ma tam čaká čosi omnoho vzácnejšie. Niečo, čo vie liečiť aj tie najhoršie dni na svete. Napriek tomu, že som dorazila s polhodinovým predstihom, moje verné miniženy už tam na mna čakali. Neviem, či vycítili, že je dnes niečo inak, ale zdalo sa mi, že mi lásku prejavili ešte zanietenejšie, než obvykle.

Rozbehli sa ku mne – rýchlosť, ktorá poháňalo ich krátke nohy by zahanbila aj veľkého Usaina – a s radostným výkrikom “Baškaaaaaa!!!” sa mi hodili okolo pásu… krku, rúk, na chrbát. Jednoducho – zahrali kliešte, ktorým vďaka nonšalantnej rozkošnosti nikto neodolá a ja som sa pristihla, ako som jedným ľahkým výdychom vyplavila z mysle všetku nevôľu a stres a ako sa mi podvedome dvíhajú kútiky úst.

Keď s miniženami skúšame, večne sa usmievam. Ešteže skúšky trvajú len dve hodiny, inak by sa mi pri nich zasekla sánka.

Takto je to s nimi totiž vždy. Majú nebezpečne silné čaro odviať zo mna všetko negatívno.
A ja sa len v kútiku duše modlím za to, aby som im bola schopná vrátiť to, čo si za to zaslúžia. Robíme. Učíme sa. Bavíme sa. Rozprávame sa. Objavujeme. Divadlo, aj samé seba.

Je magické sledovať ľudskú bytosť, ako vám rastie pred očami.

Ako sa zdokonaľuje, zisťuje svoje prednosti, pripúšťa slabiny.
Divadlo má byt zrkadlom sveta. A je úžasné, že keď ho tvoríme, stáva sa zrkadlom pre nás samých. Sledujem dievčatá, ako sa v príbehoch, ktoré tvoria vystavujú bez zábran svojim najväčším obavám. A hľadajú riešenia.
Obdivujem, ako sa vďaka kontaktu s divadelnou etikou učia samostatne riešiť konflikty. A ľúbia sa akoby boli jedna veľká rodina.

Deti a divadlo
Deti a divadlo

Tisnú sa mi slzy do očí, keď zisťujem, že vďaka tomu nášmu malému javisku získavajú odvahu a dosahujú lepšie výsledky, strácajú zábrany tam, kde ich netreba a držia dekórum tam, kde ním získajú na hodnote (dodnes si pamätám, ako mi pani učiteľka jedného z členov odkázala, o koľko viac sa náš malý herec sústredí, odkedy sa realizuje v divadle, ale aj úspešné castingy do veľkých postáv na profesionálnej pôde).
Sledujem úctu a pokoru. Pokoru k umeniu a kolektívnej práci, ktorá k nemu vedie.

Som hrdá. Hrdá mama. Usilujem sa odovzdávať ďalej, čo som sama dostala do vienka a som šťastná, keď cítim odozvu.
A tak to je. Vyznieva ti nekonečne pateticky – keby som také slová počúvala na predstavení, počas prestávky by som sa nenápadne vytratila do šatne po kabát a zdrhla urýchlene preč od takých cukríkových rečí. Bohužiaľ, neviem to vypovedať lepšie. Lebo život s divadelnými drobcami je tak nádherný, až to pôsobí nereálne. Asi je to paralelný Vesmír. Ten divadelný, ktorého život sa začína a končím rozsvietenými reflektormi na scéne.
Vďakabohu, že ich môžem zažínať týždeň čo týždeň!

Máte aj vy doma drobca, ktorého to ťahá na divadelné dosky? Prihláste ho na nás denný letný divadelný tábor už toto leto!

Facebook
Instagram

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Facebook
Instagram