fbpx

Biele divadlo

herecké kurzy pre dospelých

BIELE DIVADLO je nezávislé divadlo, ktoré organizuje herecké kurzy pre deti, mládež a dospelých od 6 do 35 rokov a prináša hodnotné predstavenia pre všetkých.

Je to miesto, kde mladí ľudia objavujú krásu a náročnosť dramatického umenia. Vzniklo v roku 1982 z iniciatívy Niny Zemanovej, ktorá ho umelecky vedie dodnes. Herečka, neskôr dramaturgička, dcéra známeho slovenského režiséra Jána Klimu, milovala divadlo už od detstva a túto zvláštnu lásku pomáhala nájsť a rozvíjať každému mladému človeku, ktorý do Bieleho divadla vstúpil. V jeho štúdiách sa od začiatku činnosti vystriedalo už vyše 1800  členov, z ktorých viac ako 40 bolo prijatých na vysokoškolské umelecké odbory, najmä herectvo, divadelnú réžiu a dramaturgiu, či teatrológiu.

V jednoduchosti je krása. Preto dostalo názov podľa najčistejšej zo všetkých farieb, ktorá, hoci napohľad nenápadná, ukrýva celé spektrum ďalších farieb. Je symbolom toho, že vo všetkom sa dá nájsť určitá hĺbka, pestrosť. Biele divadlo sa nesnaží o zbytočnú extravaganciu, o samoúčelné experimenty, no otvorené je každému dobrému nápadu. Naším cieľom je vo všetkom, čo robíme, nájsť hodnotu. Výpoveď.

Biele divadlo je zriadené občianskym združením DRAM ART ŠTÚDIO.

Členmi súborov sú deti a mladí ľudia vo vekovom rozpätí 6 až 35 rokov. Preto sa vnútorne člení na jednotlivé štúdia a krúžky (viď. záložka „Herecké štúdia“). V každom z nich sa pracuje od konca septembra do júna, teda 9 mesiacov. Počas júla a augusta máme divadelné tábory a workshopy a následne divadelné prázdniny. September je vyhradený na prípravy na ďalšiu sezónu, nábory a konkurzy. Viacero členov, či už medzi deťmi alebo mládežou, navštevuje Biele divadlo už niekoľko rokov, takže tvoria silné kolektívy. Napriek tomu je možné sa do našej tvorby zapojiť, pretože počas septembrového zápisu sa každoročne uskutočňuje nábor a konkurz pre záujemcov o členstvo v štúdiách a krúžkoch.

 
 

Facebook
Instagram