fbpx

Obzreli sme sa za rokom 2019… a prajeme Veselé Vianoce a šťastný Nový rok!

Počujete to?

Ďalšie Vianoce klopú na dvere a ďalší kalendárny rok (tento krát 2019) sa blíži k svojmu koncu. A tak ako aj iní, aj my sa obzeráme späť na všetko, čo sme stihli alebo nestihli a čo umelecky obohatilo nás tvorcov a hercov a samozrejme aj Vás – našich divákov.

A čo všetko sme vlastne stihli?

Naš najmenší súbor Pramienok sa statočne popasoval s rozprávkou a na javisko preniesli klasický príbeh nášho detstva – Danka a Janka*. Detské divadlo nám kreatívne vyrástlo autorským predstavením o priateľstve – Ako sme ho našli , s ktorým sa predviedli aj na festivale Stretnutie s Malou Tháliou a divadelnú sezónu v júni uzavreli dramatizáciou hravého príbehu Petra Karpinského – Ako sme s Ťukťukom ťukťukovali*.

Ako sme ho našli

Histrioni I nám ukázali, že divadlo poézie má ešte stále svoje miesto na našom javisku a vytvorili predstavenie Oprav ma ak smiem inšpirované básňami Emila Boleslava Lukáča. Ako súbor sa s týmto predstavením zúčastnili festivalu Malá Thália a na okresom kole Hviezdoslavovho Kubínu – Štúrova Modra – obsadili krásne druhé miesto v kategórií Divadlo poézie. Histrioni II sa zas pustili do koláže metodických etúd inšpirovaných dielom Prelet ponad kukučie hniezdo.

Nelenili však ani naši dospeláci!

Štúdio Simplex 1 oživilo na javisku odkaz Arthura Millera predstavením Svedomie na motívy jeho drámy Všetci moji synovia.

Štúdio Simplex 2 sa rozhodlo stráviť sezónu Na šírom mori a cez text Sławomira Mrożka sme absolvovali Voľby 2019. Ak by ste sa chceli nalodiť, v podobe derniéry budú Voľby aj v roku 2020.

Na šírom mori

Štúdio Simplex 4 vsadilo v roku 2019 na slovenskú klasiku a aktuálnosť Jozefa Gregora Tajovského a naštudovali jeho tri jednoaktovky Matka, Tma a Hriech, ktoré boli okrem bežných predstavení aj súčasťou našej Noci divadiel a hosťovať sme stihli aj na festivale Vajnorský Širáček. Z našeho javiska Tajovský rozhodne neodchádza a tešiť sa naňho môžete aj v roku 2020.

Štúdio Simplex 7 nás vtiahlo do občianskej vojny o Osla a tieň. Pod zvláštnym vzorcom V plus W = O plus S sa skrývala trpká komédia Voskovca a Wericha, ktorá rozosmiala celé hľadisko.

Mimo štúdií sme premýšľali či máme nastúpiť alebo vystúpiť a cez aturoskú hru Prosím __stúpte!* sme sa pár krát zamysleli nad životom a našimi rozhodnutiami.

Okrem toho sme stihli zorganizovať dva denné letné tábory pre deti od 6 do 12 rokov, jeden denný letný tábor pre tínedžerov od 13 do 17 rokov, workshopy zamerané na herecké techniky pre našich členov divadla, ale aj herecké workshopy pre verejnosť počas leta a aj počas festivalu Noc divadiel. Rok sme pomyselne uzavreli dokonca aj divadelnou chatou, kde smesa opäť medzi sebou viac spoznali.

Predstavenia Danka a Janka, Ako sme s Ťukťukom ťukťukovali a Prosím __stúpte boli z verejných zdrojov podporené Fondom na podporu umenia.

Matka, Tma, Hriech

Slovo na záver

Čo poviete? Myslíme, že sme toho stihli celkom dosť. V roku 2020 však chystáme ešte viac! A takto vo vianočno-koncoročnej nálade Vám prajeme šťastné a veselé Vianoce a úspešný vstup do Nového roka. A samozrejme, kopec nových divadelných zážitkov. 🙂

Za podporu v roku 2019 ďakujeme:

Fungovanie divadla podporil formou participatívneho rozpočtu aj Bratislavský samosprávny kraj a vďaka dotácii sa nám podarilo okrem iného opäť o niečo zlepšiť divadelnú sálu. Príďte a uvidíte.

:::

PS: Chcete byť súčasťou tohto nášho sveta od roku 2020 aj vy? Ešte stále sa môžete prihlásiť na januárový konkurz do kurzov pre dospelých! Všetko nájdete ak kliknete SEM! 🙂

Facebook
Instagram

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Facebook
Instagram