fbpx

Moliere – Byť a zdať sa

Moliere – Byť a zdať sa

Autorská hra o živote a diele Molièrav podaní členov hereckého kurzu Bieleho divadla, ktorý dokázal aj tie najkrutejšie pravdy podať s humorom, hoci jeho vlastný život pripomínal komédiu len málokedy. Príbeh tohoto literárneho velikána popretkávaný úryvkami z najznámejších hier priniesol na naše javisko veľkolepú atmosféru barokového Paríža.

Anotácia

Hra, ako už podľa názvu možno tušiť, v zásade kladie základnú otázku: „Kde je skutočná hodnota?“ Núti nás zamýšľať sa nad tým, čo je skutočne cenné a čo sa cenným len zdá. Na túto neľahkú otázku v našom predstavení odpovedá jeden z najväčších svetových dramatikov, Moliére, pretože práve jeho život sa dá považovať za veľký boj pravdy a lži. Hoci žil a tvoril v 17.storočí, jeho dielo má stále rovnako silnú výpoveď. Preto sa slávnou osobnosťou divadla, ktorej tvorbe sa vždy celú sezónu venujeme, stal tento rok práve on.

Človek, ktorý mal akúsi zázračnú schopnosť premieňať slzy v smiech. Tragédie v súkromí na komédiu pre publikum. Schopnosť cez smiech priviesť ľudí k pravde. Preto sme si nevybrali len jednu či dve z jeho hier, ale rozhodli sme sa divákom priblížiť Moliéra ako človeka. Pracovali sme teda s rôznymi materiálmi, ktoré zachytávajú chronológiu jeho života viac, či menej presne.

Na základe nich postupne vznikli texty, ktoré na javisku ožili v postavách samotného Moliéra, jeho veľkých lások Madeleine a Armandy, verného priateľa La Grangea či talentovaného, no ľstivého Jeana Lullyho a mnohých ďalších. Biele divadlo sa tak divákov pokúša preniesť do 17.storočia v Paríži, na chvíľu oživiť obdobie baroka so všetkými jeho krásami aj zradami.

 

Členmi hereckých krúžkov a štúdií sú deti a mladí ľudia vo vekovom rozpätí od 6 do 35 rokov. Preto sa divadlo vnútorne člení na jednotlivé štúdia a krúžky. V každom z nich sa pracuje od konca septembra do júna, teda 9 mesiacov.

Prečítajte si viac o našich hereckých kurzoch. 

Alebo si pozrite viac o našich predstaveniach.

Facebook
Instagram

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Facebook
Instagram