Po stopách Komenského – Nedeľa (10.9. 2017)
16 hodín jazdy autobusom za naším cieľom. 16 nachodených kilometrov v prvom cieli. 16 nezabudnuteľných zážitkov prvý deň v Amsterdame.
Skvelá sprievodkyňa
Hanka Beránková nás zaviedla k samotnej podstate Amsterdamu. Priblížila nám nielen históriu a vznik tohto mesta, ale s obrovskou láskou nám sprostredkovala všetko, čo robí Amsterdam Amsterdamom. Vďaka svojim znalostiam o reáliách Komenského života nám pomohla spoznať jeho pôsobenie v týchto Benátkach severu.
Holandňania sú milí
Kým si nesadnú na bicykel.
Architektúra
Moderná architektúra je síce silno kontrastná k pôvodným historickým budovám, mesto je ale budované s jemným architektonickým citom.
Padajúca architektúra
Domy, ktoré sa vplyvom bahnitého podložia mierne vykrivili, ale našťastie zatiaľ nespadli. Stavební inžnieri asi vedeli ako na to.
Grachty (čítaj chracht, s chrochtavým „ch“)
Majstrovstvo holandských inžinierov, ktorí dokázali vybudovať mestá aj na zaplavených územiach. Výsledkom ich práce sú aj systémy kanálov (grachtov), ktoré pokrývajú celý Amsterdam. Zloženie kanálov je skutočne zaujímavé: 1 meter bahna, 1 meter kultúrneho nánosu (z ktorého ročne vylovia okrem iného 15 000 bicyklov) a 1 meter „čistej“ vody.
Dom posledného pôsobenia J. A. Komenského „Huis met de Hoofden“
Nebol doma, vraj príde v roku 2018.
Dom Anny Frankovej
Síce už bez pôvodného nábytku, napriek tomu s pôvodnou atmosférou. Veľkým zážitkom sú hlasy sprevádzajúce prehliadku, ktoré predstavujú hlasy Anny a jej otca.Skutočne silnou bodkou na záver bol pôvodný Annin denník.
P.S.: Večer tu už nie je taký dlhý rad. Múzeum zatvárajú o 22.00, na prehliadku odporúčame aspoň 2 hodiny.
Nádherné kino Tuschinski
Kedysi divadlo, dnes kino je svojím interiérom v štýle Art Deco, secesie a s vitrážovými oknami skutočne dych berúcim zážitkom.
Náboženská história
Výsledkom náboženských pnutí medzi kresťanmi a protestantmi bola aj nutnosť vzniku tajných kostolov. Jeden z nich, Begijnhof, sme stihli navštíviť. Zvonku obyčajná radová zástavba, vo vnútri krásna duchovná svätyňa.
Muzeálne námestie
Van Goghovo múzeum, Rijksmuseum, Stedelijk múzeum, Diamantové múzeum a mnoho ďalšieho nájdete na tomto príjemnom rozľahlom námestí.
Fontána na Muzeálnom námestí
Ani jedna tvár nezostala chmuravá, keď videla, ako sa kŕdeľ divadelníkov bláznil vo fontáne s nepravidelne striekajúcimi tryskami. Niektorí prizerajúci síce dúfali, že fonátna vyhrá nad nami, ale my sme vyhrali nad ňou a zostali suchí. Viac-menej.
Divadelná ulička „Nes“
Na ktorej sme nanešťastie nič zaujímavé nenašli. Okrem dobrého a lacného piva v zastrčenom pube.
Výstavy a sochy
Niektoré boli krásne a jasne čitateľné (sochy z Rembrandtových obrazov, Koberec národností), niektoré boli krásne a nepochopiteľné (výstava v jednom z kostolov, ktorej sme dali názov: staré v novom (al)obale).
Red Light District
Ten pocit, keď sa snažíte tajne si odfotiť živnostníčku (čo je oficiálne zakázané) a zabudnete si vypnúť blesk. Muž, ktorého sme videli odchádzať od živnostníčky bol možno spokojný, šťastný ale nevyzeral. Lacnejšia ako káva je už len peep show.
Všade cítiť trávu. Uvažujeme, aký vplyv môže mať takéto pasívne fajčenie.
Zvláštny systém MHD
Amsterdamská MHD je ako žena. Nesnaž sa ju pochopiť, maj ju proste rád.
Jedlo
Za normálnu cenu sa tu nenajete (najlacnejšie bolo thajské krabičkové jedlo za 6,75 €). Všade na vás vyskakujú tradičné belgické wafle, ktoré s Holandskom nemajú nič spoločné. Našťastie tradičné hranolky vyskakujú tiež a sú výborné.
(Z denníka Michala Paulovského)