fbpx

Peter a Lucia

Peter a Lucia

Dá sa rozprávať o vojne, ak sme ju nikdy nepoznali? Dá sa žiť vo vojne bez boja? Dá sa milovať naveky, keď večnosť trvá len pár chvíľ?

Príbeh dvoch zaľúbencov, ktorým vojna prerušila ich spoločný sladký sen. Príbeh mladých ľudí zmietaných krutosťou a nezmyselnosťou vojny. Príbeh dvoch obyčajných ľudí, ktorí si zachovali triezvosť v bláznivej opitosti dejín.

Inscenácia Peter a Lucia prináša klasické Rollandovo dielo v jeho vernej podobe – približuje autorov nezameniteľný pacifistický pohľad na svet i komplikovanú jednoduchosť jeho postáv. Dôsledne sa drží obsahu pôvodnej novely, no rozohráva aj čosi navyše: osobnosť a idey Rollanda samotného.

Predstavenie v podaní členov hereckých kurzov Bieleho divadla obohacuje divákov nielen o osud jedného z najznámejších literárnych hrdinov, ale aj o názory Romaina Rollanda, ako nositeľa humanizmu v nehumánnom svete, ktoré počas 1. svetovej vojny vyjadril vo svojich esejach. Postava Filipa, Petrovho brata, tak prináša na javisko nielen pripomienku, že vojna existuje, ale aj varovanie, čo sa so svetom stane, ak si neuvedomíme, akým ľudským masakrom vlastne je. Diváci tak dostanú možnosť „prečítať“ naraz hneď dve Rollandove diela: Peter a Lucia (1920) a Nad vojnovou vravou (1926).

Príďte s nami snívať, aké by to bolo keby to nebolo takto.

 

Hrajú:


Peter: Matúš Konečný/Filip Petráš
Lucia: Alžbeta Dušeková/Gabriela Platková
Filip: Dávid Vida/Peter Hornáček

Dramatizácia a dramaturgia: Barbora Mináriková
Réžia: Michal Paulovský
Hudba: Claude Debussy, Michal Witkovský

Počet repríz: 11

Facebook
Instagram

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Facebook
Instagram